Мой заголовок
Неділя, 19.05.2024
Вітаю ВасГість| RSS


Головна| Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Новини нашого села [15]
Історія Майорщини [3]
Для садівника [48]
Лікарські трави [41]
Відео [11]
Міні-чат
200
Кнопки
Наші друзі

________________________ ________________________
Наша кнопка



Головна » Статті » Для садівника

Сорти яблук, стійкі до парші
Погляньте на плоди, зібрані з дерев, що ростуть в одному саду, на рік, дуже сприятливий для поширення парші - цього бича яблуні і груші. Ніякої боротьби з паршею в цьому саду не велося. Ось тому-то й добре знайомий садівникам старовинний російський сорт Корична смугасте, звичайно не настільки помітно битий паршею, сильно постраждав в умовах підвищеної інфекції. А поруч великі, чисті плоди з дерев коричного нового, отриманого від схрещування коричного смугастого зі стійким до парші північноамериканським сортом Уелс.

Парша - одна з поширених хвороб яблуні. Вона вражає листя, плоди, знижує врожаї дерев, погіршує їх стан, зимостійкість. Інфекція по саду розноситься навесні спорами гриба, зімующего в опалому листі. Тільки з одного такого листа може бути викинута 2000 000-3 000 000 суперечку. Але для цього необхідний дощ, причому такий, щоб заражені листя промокли наскрізь. Тому особливо уражуються паршею яблуні в дощові весни. І в таких випадках навіть своєчасна осіння збирання листів мало допомагає, особливо якщо в саду ростуть не стійкі до хвороби сорти. Єдиний вихід - хімічні заходи захисту.

А чи не краще посадити стійкіші до парші сорти? З них для середньої смуги Росії можна порекомендувати такі, наприклад, як Безсім'янка Мічурінське, Осіння радість, Корична нове, Жигулівське, Ренет Кічунова, Переможець, Уелс, Юний натураліст. З двома з цих сортів познайомимося ближче.


Яблука сорту Уелс

Уелс.

Виведений в 1860 році в США. Інші його назви - Ізобільне, Плодородне, Тартуський троянда, Урожайне. У нашій країні відомий давно і отримав широке поширення, у тому числі і в середній смузі Росії. Сорт зимовий, плоди його збирають зазвичай в кінці вересня. Запізнення з збиранням врожаю веде до сильного осипання. Зберігаються плоди в холодильнику до середини - кінця лютого і в неохолодженому плодосховищі не набагато менше. Але при недоліку вологості в сховище вони подвядают.

Яблука досить великі - 100-120 р. Проте з віком дерев, особливо без їх ретельної обрізки і в посушливі роки, дрібнішають (до 50 - 70 г). Мають правильну плоско-округлу форму, ошатний вишнево-червоний розмито-смугастий рум'янець. М'якоть соковита, хрустка, світло-кремовий, хорошого кисло-солодкого освіжаючого смаку із специфічним ароматом. Щоправда, смак плодів дуже залежить від погодних умов, особливо він гарний у роки з жарким, але досить вологим літом. В умовах Орла плоди містять: цукрів - 10%, кислот - 0,6%, вітаміну С-10,5 мг%, відношення цукру до кислоті - 17. Добре витримує перевезення.

Зимостійкість молодих дерев висока. Дорослі дерева часто після рясних врожаїв у морозні зими підмерзають, а після суворої зими в багатьох випадках навіть повністю гинуть. Вступ до плодоношення ранні - на другий-четвертий рік. Врожаї швидко наростають, стають рясними і щорічними. З віком періодичність плодоношення посилюється, але різко вираженою, не стає. Плодоносить в основному на кольчатках, рідше на плодових прутика.


Яблука сорту Корична нове

Уелс - хороший сорт для садів, розташованих у більш сприятливих умовах середньої смуги Росії. Він представляє інтерес і як вихідна форма для створення нових скороплідний і стійких до парші сортів. За участю його вже створено 31 новий сорт.

Корична нове.

Сорт виведений С. Ісаєвим у співавторстві з М. Максимової від схрещування коричного смугастого з Уелс. Це раннезімній сорт, плоди якого збирають у середині вересня. У цей час вони зазвичай бувають ще зайво кислими і набувають повний смак лише після трьох-чотирьох тижнів зберігання. Зберігаються плоди до січня - лютого і набагато довше: відомий випадок, коли вони зберігалися вісім місяців. Плоди великі (120-130 г), правильної плоско-округлої або плоско-конічної форми. Забарвлення зеленувато-жовта з темно-червоними смугами по всій поверхні плоду. Смак десертний, кислувато-солодкий, нагадує південні Ренет. В умовах Москви плід містить: цукрів - 10%, кислот - 0,5%, вітаміну С - 15 мг%, відношення цукру до кислоті - 21.

Зимостійкість сорту досить добра, хоча після суворої зими спостерігалося пошкодження кори . Вступ до плодоношення середнє. Перші плоди з'являються на четвертий-п'ятий рік після посадки дворічного саджанця в сад, перший господарський урожай (тобто не менше 3 кг з дерева) - на шостий - восьмий рік. Врожаї нарощуються повільно, але дорослі дерева плодоносять рясно. Регулярність плодоношення у молодому віці середня, пізніше сорт схильний до періодичності плодоношення. Плоди формуються на кольчатках і плодових прутика. Збудливість нирок середня, побегообразовательная здатність сильна, тому при обрізку рекомендується більше застосовувати проріджування, ніж укорочення.

Сорт районований у ряді областей Росії. Представляє він інтерес і як вихідна форма при селекції сортів з високими споживчими якостями плодів.
Категорія: Для садівника | Додав: maluyserg (22.04.2011)
Переглядів: 1849 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Погода
Радіо онлайн
Яскраве радіо
Радіо в тестовому режимі, якщо вам сподобалось це радіо сповістіть в чаті
Профіль
Неділя
19.05.2024
14:23

[ Управление профилем ]
Випадкові фото
3D Хмарка тегів
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповівдей: 22
Статистика
Сьогодні відвідали
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Створено © 2024