Мой заголовок
Вівторок, 30.04.2024
Вітаю ВасГість| RSS


Головна| Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Новини нашого села [15]
Історія Майорщини [3]
Для садівника [48]
Лікарські трави [41]
Відео [11]
Міні-чат
200
Кнопки
Наші друзі

________________________ ________________________
Наша кнопка



Головна » Статті » Для садівника

Хрущі
Хрущі

Наприкінці квітня починається літ хрущів – небезпечних шкідників саду. Дорослі жуки об’їдають листя дерев, а товсті личинки, які одержали влучну назву – «хробаки», живляться корінням, під’їдають цибулини та бульби. В «льотні роки», що повторюються кожні чотири роки – стільки часу потрібно личинкам західного та східного травневих хрущів, щоб вирости та залялькуватися, дорослих жуків особливо багато. В садах жуки пошкоджують листя, квіти та зав’язі плодових дерев, особливо обліпихи, сливи, вишні та яблуні, кущів, а їхні личинки найбільшу шкоду завдають цукровим бурякам, картоплі, суниці, плодовим деревам, молодим насадженням.

Під час льоту жуків треба їх знищувати, адже це найбільш помітна стадія розвитку хруща. Якщо у вас в хазяйстві є кури або качки, вранці, поки ще тримається роса, їх можна випустити в сад і струсити заціпенілих жуків з дерев. Пернаті помічники із задоволенням ними поласують. Якщо ж птаства у вас немає, або ж ви не можете випустити його в сад, струсіть жуків на підстилку, а потім чи згодуйте птиці, чи знищить їх. Цей нехитрий прийом збереже молоде листя на деревах та знизить кількість хробаків на ділянці. Відловити жуків можна також на світло.

Зимують жуки у ґрунті, на поверхню виходять весною, до початку розпускання листя на деревах. Літають до середини червня. Вдень вони сидять на деревах, а вночі літають і об’їдають листя. Після парування самка заглиблюється в землю і відкладає купками яйця, потім виходить на поверхню, живиться і знову заглиблюється у землю та відкладає яйця. Після останньої кладки гине, не виходячи на поверхню.

Через 4-6 тижнів з яєць виходять личинки, що живляться перегноєм та дрібними корінцями. На зиму вони заглиблюються у ґрунт на 50-150 см, а весною піднімаються ближче до поверхні. Після другої зимівлі, влітку, личинки переходять у третій вік і стають найбільш шкідливими. Вони можуть підгризати більші корені та майже досягають свого граничного розміру. Після третьої зимівлі, у липні, роблять у ґрунті колисочки на глибині 30-60 см де і заляльковуються, а наприкінці липня у серпні жуки виходить із лялечок, але ще лишаються в колисочках. З них вони виходять наступної весни.

Крім західного та східного травневих хрущів, у нас є дрібніші види – квітневий та червневий. Личинки квітневого хруща розвиваються три роки, а червневого – два. Однорічна генерація у невеликих хрущиків: металевого та садового. Рідкісним став у нас мармуровий хрущ, який за розмірами схожий на травневого, а малюнок його надкрил нагадує візерунки мармуру. Личинки цього хруща розвиваються у піщаному ґрунті. Він має трирічну генерацію.

Якщо не бажаєте застосовувати на ділянці отрутохімікати, доведеться вибирати личинок хрущів вручну. Весною вони знаходяться близько біля поверхні ґрунту, тож ви зможете видалити їх при перекопці. Також, якщо помітили зів’ялу рослину, можливо, під нею знайдете хробака. Особливо принаджують хрущів ділянки з пирієм. Відлякує хробаків алкалоїдний люпин. Його висівають на ділянці, де планують висадити суниці, малину тощо, ранньою весною. Потім зелену масу скошують і загортають у ґрунт.

Жуків під час льоту поїдають птахи: зозуля, сиворакша, одуд, грак, галка, сорока, сойка, шпак, вивільга, дубоніс, сорокопуди, іноді його роздзьобує велика синиця. У ґрунті личинок знищують граки, шпаки, одуди, землерийки, їжаки, кроти, борсук та лисиця. Паразитують на хробаках мухи-тахіни, черви-нематоди. Гинуть вони від деяких хвороб, наприклад, від білої мускардини. Дієвими проти хрущів є біопрепарати на основі гриба Beauveria bassiana.

Інсектициди застосовують під час льоту жуків, вносять у ґрунт проти личинок, або ж додають до сметаноподібної маси з рудої глини, гною та води (0,7:0,8:1), у яку занурюють корені рослин перед посадкою. У продажу є препарат «Антихрущ».
Категорія: Для садівника | Додав: maluyserg (21.04.2011)
Переглядів: 1796 | Теги: Хрущі | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Погода
Радіо онлайн
Яскраве радіо
Радіо в тестовому режимі, якщо вам сподобалось це радіо сповістіть в чаті
Профіль
Вівторок
30.04.2024
10:53

[ Управление профилем ]
Випадкові фото
3D Хмарка тегів
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповівдей: 22
Статистика
Сьогодні відвідали
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Створено © 2024